Virumaa kirjandusauhinna pälvis Alo Lõhmus.
Eile otsustas Virumaa kirjandusauhinna žürii üksmeelselt, et 27. Virumaa kirjandusauhinna pälvib Alo Lõhmuse Maalehe Raamatus ilmunud "Priius, kallis anne. Elu ja surm Vabadussõja kõige raskemal ajal".
"Vabadussõda võib praegusele põlvkonnale tunduda heroilise sündmusena, kus Eesti "head" peksid meie piiridest välja punased "pahad". Tallinnas Vabaduse väljakul kõrgub palju kirgi kütnud Vabadussõja võidusammas, koolilapsed on näinud Elmo Nüganeni filmi "Nimed marmortahvlil", mis tehtud Albert Kivika samanimelise romaani ainetel. Tegelikult oli pilt palju jubedam ja ehkki Vabadussõjas olid olemas vaenupooled ja rindejooned, oli eetüise külje pealt olukord palju segasem. Alo Lõhmus märgib küll tagasihoidlikult, et "see raamat vaatab Vabadussõda läbi lihtsate sõdurite silmade", kuid tegelikult tundub raamatu iva olevat milleski muus. Eeskätt on see raamat sõja julmusest, seda siis tõesti lihtsõduri perspektiivi kasutades," kirjutab Lõhmuse raamatu kohta Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski Sirbis.
Kirjandusauhinna žürii liige Reet Tomband ütles, et just selline raamat oli Eesti vabadusvõitlust kujutavate raamatute riiulilt puudu. "On kujutatud küll juhte otsuseid tegemas, innustamas oma võitlejaid, aga selline inimliku tasandi kujutamine lihtsa inimese seisukohast oli puudu. Rindele mobiliseeritul või vabatahtlikult sõtta läinul oli kaasas mure oma pere pärast, naise pärast, kes jäi lastega koju; tegemata tööd, mure majapidamise pärast. Ja kojujääjatele oli samuti olmemuredele lisaks suurim südamevalu rindele läinu pärast. Raamatust jääb eheduse tunne ja žüriiliikmed rõhutasid, et Alo Lõhmus on väga delikaatselt osanud dokumentaalseid materjale, mälestusi, kirju kasutada. Tol ajal olid veel kirjad ja tänu sellele on meil olemas see tunne, see ehe emotsioon alles," lausus Tomband.
Auhinna üks omaaegseid asutajaid Ilme Post ütles, et Lõhmuse raamat ei tee eestlasest kangelast. "Me võime vahel ennast mõelda kangelaseks, aga see raamat jätab reaalsuse paika - me näeme kaotusi, raskusi. Seda rohkem võiksime sealt õppida, kui kallis on ikkagi meile see, nii raskelt kättevõideldud Eesti," lausus Post.
Žürii oli oma otsuses üksmeelne. Žürii esimehel ei õnnestunud kohe autoriga ühendust võtta, et teda võidust teavitada ja õnnitleda, sest Lõhmus viibis parajasti Brüsselis.
TEET KORSTEN
Põhjarannik, Nr 36. Laupäev, 21. Veebruar 2015