05.09. – 30.09.2012 - Renaldo Veeberi graafika.
Näituse avamine toimus 5.septembril.
Выставка приурочена к 75-летнему юбилею художника.
О художнике рассказывает журналист, автор стихотворного сборника «Ностальгия» и книги о композиторе Раймонде Валгре Наталья Веебер.
Передача на Радио 4, посвященная 75 годовщине со дня рождения
эстонского скульптора и графика Ренальдо Веебера
(20.VI.1937 - 01.V.2010). Автор Наталья Веебер.
Renaldo Veeber 75
Väike mälestuse näitus
Renaldo Veeber (20.07.1937- 01.05.2010) - lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi 1964. aastal skulptoridiplomiga. Alates 1967-st aastast oli ta Eesti Kunstnike Liidu liige, ta on loonud monumente, tegutsenud graafikuna ning maalijana. Kunstnik osales mitmetel vabariiklikel näitustel ning on olnud mitmete konkursite võitjaks skulptuuris ja graafikas.
Tema isikupärased graafikatööd kuuluvad mitmesse muuseumidesse ja kunstikogudesse Eestis, Venemaal, Soomes, Rootsis, Saksamaal, Poolas, Ungaris, Kanadas, USA-s, Belgias, Kasahstanis, Armeenias ja muudes riikides.
R. Veeber oli meisterlik joonistaja ja graafik. Graafikas kasutas R.Veeber peamiselt sügavtrükitehnikat („Kalurid”, ”Mees, kelle käsi taskus”, „Häädemeeste rand”, „Peipsi kalurid”, „Temal on hea”, „Kalevipoeg”, „Kalevipoeg Soome seppa juures” jpm.)
Tema monumentaaltöödest on tuntuim Lõhavere linnuse juurde püstitatud arhailise ruumimõjuga graniidist monument Madisepäeva lahingu mälestuseks (1969.a., arhitekt. Ülo Stöör).
Veeber on loonud Fr. R. Kreutzwaldi mälestussamba Lääne-Virumaal (1985), „Мaria” (1969), KUMU-s, “Sõbralik aatom” Sillamäel ja muid kunstiteoseid. Kunstniku rikkaliku loomingupärandist võib eriliselt tähelepanuväärseks hinnata tema mahukaid joonistusteseeriaid, mis on valminud viimase kümne eluaasta jooksul, sealhulgas rahvusliku sisuga joonistused Vana Testamendi ja Eiseni mütoloogia teemadel, Kalevipoja lugudest, Seitsmest vennast jpm.
Renaldo Veeberi eriliseks kiindumuseks sai pärandkultuuri kogumine ja uurimine, alates 1992. aastast juhtis ta Setumaal, Saatses asuvat muuseumi. Seto mütoloogiast mõjutatuna on teiste skulptuuride kõrval valminud tal ka kümneid Peko kujusid.
Erilist huvi on kunstnik näidanud Eesti rahvuseepose „Kalevipoja” vastu, sellele teemale R. Veeber on pühendanud üks tema tööde seeriatest.
Näitusel on esitatud tema 18 illustratsiooni eeposest „Kalevipoeg”.
Loe veel:
- «Мое детство пробежалось по морскому берегу»
- Стихи, история, воспоминания….
- Здесь начинается Эстония